Tisková zpráva pro média

V Olomouci zazní Pašije. Na novém velikonočním představení pracuje přes
100 umělců

Olomouc 31. 1. 2016 – V Olomouci vzniká zajímavý hudební projekt pod názvem Pašije 2016. Jde o autorské pásmo písní Jarmily Bekové, které připomínají poslední dny Ježíše Krista před ukřižováním a posléze i jeho vzkříšení. Premiéra Pašijí se koná 28. března v 16:00 a v 19:00 v Moravském divadle. Výtěžek ze vstupného bude věnován olomouckému zařízení Klokánek a Azylovému domu pro matky s dětmi.

„Příběh Ježíše je fascinující. Ovlivnil miliony lidí na celém světě, byl inspirací pro nespočet umělců,“ říká autorka písní a hlavní organizátorka celého projektu Jarmila Beková. „Vždy mě zajímalo, co prožívali lidé, kteří byli součástí toho velkého příběhu – jeho matka, učedníci a další. V minulých patnácti letech vznikaly písně, jimiž jsem se jejich emoce snažila vyjádřit.“

Sólisté i velký sbor

Na představení se podílí 8 sólových zpěváků, 11 tanečníků, 13 hudebníků a 60členný pěvecký sbor. Celý velikonoční příběh je složený ze třinácti písní. Různé části jsou „vyprávěny“ pohledem jednotlivých postav. Nechybí Ježíšova matka, učedníci, Pilát, Jidáš nebo zločinci na křížích. „Sólové zpěváky doprovodí živá rocková kapela a v některých partech je doplňuje velký pěvecký sbor. Atmosféru umocní recitace propojující jednotlivé scény a vizuální efekty (videoprojekce),“ dodává Beková.

Hlavní roli, postavu Ježíše Krista, ztvární Vítězslav Šlahař (absolvent JAMU, působí v Českém filharmonickém sboru Brno, Czech ensemble baroque, Ensemble Damian), mezi další sólisty patří Jiří Sedláček (člen souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě), Jarmila Beková, Jiřina Gina Čunková nebo Filip Zavřel.

Premiéra Pašijí se koná na velikonoční pondělí, tedy 28. března, v 19:00. Tentýž den proběhne od 16:00 veřejná generálka. Vstupenky na obě představení lze zakoupit v pokladně Moravského divadla.

Benefiční představení

„Chtěli jsme, aby naše společná radost udělala radost i někomu dalšímu,“ vysvětluje Jarmila Beková, proč se rozhodla pro benefiční rozměr celého představení. „Zamýšleli jsme se nad tím, která organizace v Olomouci potřebuje pomoc. Klokánek ani Azylový dům pro matky s dětmi nejsou v jednoduché situaci, rozhodli jsme se je podpořit. Svou roli jistě sehrálo i to, že jedna z ,našich‘ tanečnic v Klokánku pracuje, máme tedy možnost mít vše jaksi ,z první ruky‘“.

Kontakt pro média:

Jarmila Beková

739 524 803

jarmila.bekova@upol.cz

Webové stránky: www.pasije2016.cz